نویسنده (های) وبلاگ س.عیلمی‌زاده
آرشیو وبلاگ
      مامۆستا و خوێندکاران ()
انسانيت روياست! نویسنده: س.عیلمی‌زاده - ۱۳۸٢/٤/۱۱
از فردا به مدت سه روز آزمون كنكور برگزار مي‌شود. دانش‌آموزان مقطع پيش‌دانشگاهي از مدت‌ها قبل خود را براي چنين روزي آماده نموده‌اند.
به ياد دارم يكي از روزهاي بسيار سرد بهمن ماه پارسال را كه براي عكاسي از پديده‌ي قاچاق مي‌خواستم به نقطه‌ي صفر مرزي بروم. ( شهر ما با مرز كردستان 6 كيلومتر فاصله دارد). هنوز به سر چهار راهي كه از آن‌جا به مقصد مرز حركت مي‌كردند، نرسيده بودم كه دختري باربر را ديدم با سر و وضع آشفته و بسيار خسته با تني نحيف و صورتي استخواني. در اين‌جا كساني را كه باربري مي‌كنند اصطلاحاً ( كوُلُ‌به‌ر) مي‌گويند. روال كار به اين صورت است كه از لب مرز بارها را به دوش مي‌گيرند و حدود 3 كيلومتر پياده و حتي گاهي سينه‌خيز راه مي‌آيند كه مبادا از سوي مرزبانان شناسايي شوند و مجبور به پرداخت حق‌عبور شوند!!! قيمت بار معمولاً از 400 هزار‌تومان به بالا است و كرايه‌ي حمل آن چيزي بين 1 تا 2 هزار تومان. چك سفيدي را به عنوان تضمين كالا نزد صاحب‌بار گروگان گذاشته و در صورت مصادره‌ي آن بايد به اندازه‌ي ارزش بار به صاحب كالا پول پرداخت كنند. اين دختر لاغر اندام يكي از همين كساني بود كه با 47 كيلوگرم وزن، باري را به وزن 50 كيلوگرم در ازاي 1500تومان كرايه و در قبال گرو گذاشتن چك 600هزار توماني از مرز تا داخل شهر حمل كرده بود. وقتي خواستم با او حرف بزنم از شرم گونه‌هايش سرخ شدند. دانش‌آموز پيش‌دانشگاهي بود و سرپرست خانواده‌اي 5 نفره. روزها در كلاس درس و شب‌ها در مرز مشغول بود. استثمار و استحمار و تمام واژه‌هاي هم‌وزن، ما را مبارك باد!
لابد اينك همان دختر بايد فردا سر جلسه‌ي امتحاني حاضر شود كه براي زنده ماندن و رسيدن به آن حاضر شده است قبول كند:
- پيش آمده است سربازي از تو طلب پول كند و پول همراهت نباشد؟
- بله، بارها. ژاندارم‌ها گفته‌اند:
يا پول، پا مصادره. اگر هم پول نداري حاضريم در قبال يك بوسه ردت كنيم( ننگ براي آن كُرد سرمايه‌دار خاين به بشريتي كه حاضر است كرامت انسان‌ها را به مزايده بگذارد) من‌هم مجبور شده‌ام…
آي كساني كه مي‌گوييد پوست ميوه را از ماشين به خيابان پرت نكنيد و محيط زيست را نگاهبان باشيد و …اين‌جا شرافت انسان‌ها لگد‌كوب مي‌شود ولي فريادي بلند نمي‌شود.
ديدن چنين مناظري اينك بسيار عادي شده است…
  نظرات ()
مطالب اخیر ۱۳٩٦/٥/۱٥ خێره‌کانی مردن له کوردستاندا! نیشتمانپه‌روه‌ر! هــه‌ڵـــه‌بــــجه! خه‌ڵک! شه‌ڵماش ره‌وگه ره‌وگه ئه‌م " که‌رکووک " ه ئاقیبه‌ت ....! ۱۳۸٦/۳/٩
کلمات کلیدی وبلاگ  
دوستان من   پرتال زیگور طراح قالب