نویسنده (های) وبلاگ س.عیلمی‌زاده
آرشیو وبلاگ
      مامۆستا و خوێندکاران ()
  نویسنده: س.عیلمی‌زاده - ۱۳۸٢/۸/٢۸

چند روز قبل يادداشتي را براي شنبه نوشته بودم آن‌هم در جواب شاگرد خوبم شيدا. امروز پنجمين روز جلوگيري از حضور يكي از دخترانم در هنرستان است. تاوان او را کسی نمی‌داند... !!! متعاقب آن پدر شاگردم (كه خود دهه‌ي سوم معلمي را مدتهاست آغاز نموده است)، با آگاهي از قضيه مانع حضور دخترش در كلاس شده است و با بزرگنمايي موضوعي پيش‌پاافتاده باعث افسردگي شديد ... شده است. نوشته‌ي شيدا و يادداشت من بر آن را كه تفكر چند روز قبلم بوده است با فكر امروزم! مقايسه كنيد:
شيدا نافعي:
يك دنيا فاصله...
خسته‌ام ديگر... مي‌خواهم از همه چيز بگريزم...ديگر از همه بريده‌ام...
اين‌جا پر از حسرته، لبريز از اندوه، آكنده از غربت، غريبي و آوارگي در موطن خود! اين‌جا همه با محبت بيگانه‌اند، تنها كارشون اين شده كه هي گير بدن مانتوت چرا كوتاه شده؟ آن شش تار مو چيه از مقنعه‌ت بيرون زده؟ كسي نيست ازت بپرسه دردت چييه؟ چرايي مسائل رو در ذهن خودشون به وجود آوردن و جواب دادن و به نتيجه‌ي دلخواهشون رسيدن!!! معلممون با خط بزرگي گوشه‌ي كارگاه كامپيوتر نوشته: ( ئيُوه ئه‌و « با »يه‌ن   كيُو له‌بن‌ديُنن... ) ولي هر چه فكر مي‌كنم ما نمي‌تونيم هيچ كدوم از ثابت‌هاي موجود رو تغيير بديم! اگه هم زماني چنين چيزي واقع بشه ما تنها بايد حسرت بهترين دوران عمر هدر شده‌ي خود رو بخوريم و اندوهگين منتظر مرگ بشيم! نااميد نيستم ولي به راستي سخته و دور...


معلم
شيداي عزيز:
باور كن تا حد زيادي تو را و احساسات تو را درك مي‌كنم ولي انفعال و به قول خودت «‌بريدن »، تنها به نفع آن سه دسته از دشمنان فرهنگ مدني است كه فرصت‌طلبان سوءاستفاده‌گر، چاپلوسان و آزمندان مي‌باشند. من‌هم بارها به اين احساس تو رسيده‌ام ولي هر بار بعد از اندكي تأمل از انديشه‌ي خود خجل گشته‌ام!
ما نه تنها مجبور، بلكه محكوميم كه با تمام نيرو و ايمان به ساختن جامعه‌اي فارغ از مسائلي كه برايت مشكل‌ساز شده‌اند، و به دور از شعارهاي فريبنده‌ي «جامعه‌ي مدني» موهوم و امثال آن، به سوي آينده‌اي روشن‌تر از وضع كنوني ( حداقل ) گام برداريم و گرنه شكست را در كريه‌ترين صورت آن بايد پذيرا باشيم!!!


من هم بريده‌ام! از دست مردمان «چيز پرور» جان به لب شده‌ام! جهل و تعصب و نفهمي در وجودمان چنان ريشه دوانيده است كه ديگر تحمل ان غير ممکن می‌نماياند. شيدا حق داری...!!!

  نظرات ()
مطالب اخیر ۱۳٩٦/٥/۱٥ خێره‌کانی مردن له کوردستاندا! نیشتمانپه‌روه‌ر! هــه‌ڵـــه‌بــــجه! خه‌ڵک! شه‌ڵماش ره‌وگه ره‌وگه ئه‌م " که‌رکووک " ه ئاقیبه‌ت ....! ۱۳۸٦/۳/٩
کلمات کلیدی وبلاگ  
دوستان من   پرتال زیگور طراح قالب