نویسنده (های) وبلاگ س.عیلمی‌زاده
آرشیو وبلاگ
      مامۆستا و خوێندکاران ()
  نویسنده: س.عیلمی‌زاده - ۱۳۸٢/۱٠/۱۱
كوردين، كوردين، كوردمان ئه‌ويُ
بيشمان كه‌ويُ، نامانه‌ويُ!!!!!!!
باز هم هواداري از نوع كُردي آن!!!
متأسفانه آنچه كه در نحوه‌ي برخورد ملت ما با قضايا مشهود است، عدم رعايت اعتدال و عجله در قضاوت است! هميشه اين‌گونه بوده است كه كس يا كساني را كه در همان برخورد اول و مواجه حضوري ديده‌ايم و يا بر اثر تبليغات دوستان و آشنايان از او چهره‌ي مثبتي در ذهنمان نقش بسته است، تا حد اعلاي احترام، ارج نهاده‌ايم و به همين اعتبار از او چهره‌اي بسيار فراتر از حد ارزش واقعيش ساخته‌ايم. عكس همين موضوع هم صادق است: چنان‌چه كسي در مرحله‌ي اول شناختش، قادر به «دل‌ربايي» از مانشده باشد! تا آخرين مرحله‌ي بدبياري پيش رفته است! و هميشه و همه‌جا از او با تندترين عناوين نام برده‌ايم. خلاصه كنم، يا افراد را به عرش‌اعلا برده‌ايم و يا در قعر جهنم جا داده‌ايم! گويا براي «گه‌لي كورد»! حد وسطي وجود ندارد و «اوسطها» كه از آن به «خيرالامور» ياد كرده‌اند! برايمان بي‌معني بوده‌ است. براي نمونه اكثر اكرادي كه خود را «حزبي» دانسته‌اند! هواداريشان ناشي از نگرشي مي‌باشد كه در آغاز زندگي و بينش سيايشان شكل گرفته است! و ادامه‌ي كار و اتفاقات بعدي كمترين تأثيري را در روند «حيزبايه‌تي» سياسيون!!! ما نداشته است!
براي نمونه «هه‌ژار» شاعر خوبي كه به مانند اكثر افراد جامعه‌ي كُردستان، نظرات سياسي داشته‌ است! در كتاب «چيٌشي مجيُور»ش به رغم ديدن تمام وقايع و حضور در تمام صحنه‌هاي تاريخ معاصر انقلاب كردستان و لمس اشتباهاتي كه از خصائل انساني هر (حيوان ناطقي) است! هنوز اصرار فراوان دارد كه   ۲+۲ را 13 اعلام نمايد و سعي در اثبات اشتباه تمام رياضي‌دانان جهان دارد!!! پذيرش اين حقيقت كه رهبران ما هم احتمال دارد اشتباه كنند و محاسبات سياسيشان درست از آب درنيايد، براي ما غير قابل تصور است. در نظر ما آنها يا بسيار بد و نالايقند! (رقباي سياسي ما) يا چنان مطهر و معصومند، كه هر فكري خلاف عصمت آنها، در نظرمان غير قابل بخشش مي‌نماياند و گوينده‌ي آن را به هر نحو ممكن مهدورالدم مي‌دانيم!
نمي‌دانم چه دليلي محكم‌تر از (وضع موجود) مي‌تواند نظراتمان را برگرداند و يا حداقل معتدل‌تر نمايد. واقعيت را من اين‌گونه ديده‌ام و به‌دور از هر نوع گرايش حزبي (هر چند اين اصطلاح از كثرت تكرار، به ابتذال كشيده شده‌است و همه هنگام قضاوت خود را بي‌طرف و غير حزبي مي‌خوانند و مي‌دانند!!!) زندگي سياسي تمام «سه‌روُك»!ها را آكنده از اشتباه (و البته هم‌زمان و در مورد اكثرشان، سراسر از خودگذشتگي و تهور) ديده‌ام! البته ما عادت داريم صفحه‌اي سفيد به گستردگي آسمان را، هنگامي كه لكه‌اي ولو كوچك، اگر سياه باشد و بر روي آن بنشيند، نمي‌بينيم(آن‌همه سفيدي را)! و تنها از آن قسمت بسيار ناچيز سياهش سخن مي‌رانيم!!! با اعتراف به اين ضعف، معتقدم كه همراه انتقاد، به نقاط قوت افراد هم به جهت رفع هرگونه شبهه پرداخته شود.
رهبران ما هميشه، قبل از آن‌كه عالم به «سياست» باشند، «نظامي» و واقف به فنون دفاع بوده‌اند و اين بالقوه نكته‌اي بسيار مثبت است اما امروزه وضعيت چيزي فراتر از اين را طلب مي‌كند كه متأسفانه رفتار و گفتار رهبران احزاب كردستان خلاف اين موضوع را نشان مي‌دهد! شنيدن واژه‌ي «خائن» و معادل شناخته شده‌ي آن در زبان كُردي! (…)!!! اينك ديگر بسيار عادي شده است! همه رقباي خود را با اين اصطلاح خطاب مي‌كنند و «ئاش به‌تالُ» و «ج 66»! را بارها دو حزب عمده‌ي كردستان جنوبي تكرار كرده‌اند و …!!!
به خود بياييم و «خود» را غير قابل اشتباه ندانيم و باور كنيم كه به تبع انسان بودن، هر آن ممكن كه ما و رهبرانمان اشتباه كنند و به جاي انكار آن، سعي در تصحيحشان داشته باشيم و راه‌كار برون رفت از نتايج اشتباهات را بررسي كنيم و و راه‌حل ارائه نمائيم! نقطه آغاز اين مهم، شناخت و آگاهي از اشتباهاتمان است! «پاشنه آشيل» اكراد، چند نقطه‌اي است كه قدمتي به درازاي تاريخ دارد!!! خود همه، آن‌ها را مي‌دانيد…!!!!
زنده باد برادري و زندگي در جامعه‌اي كه از نژاد و جنسيت و مذهب و سخني به ميان نيايد و همه با مقياس «انسان» بودن و از ديدي انساني نگريسته شوند و ارزشيابي آنها بر اساس مقياس‌هاي سنتي و زننده صورت نگيرد
  نظرات ()
مطالب اخیر ۱۳٩٦/٥/۱٥ خێره‌کانی مردن له کوردستاندا! نیشتمانپه‌روه‌ر! هــه‌ڵـــه‌بــــجه! خه‌ڵک! شه‌ڵماش ره‌وگه ره‌وگه ئه‌م " که‌رکووک " ه ئاقیبه‌ت ....! ۱۳۸٦/۳/٩
کلمات کلیدی وبلاگ  
دوستان من   پرتال زیگور طراح قالب