نویسنده (های) وبلاگ س.عیلمی‌زاده
آرشیو وبلاگ
      مامۆستا و خوێندکاران ()
  نویسنده: س.عیلمی‌زاده - ۱۳۸٢/۱٠/٢۱
به پێشوازی 2ی رێبه‌ندان و یادی پێشه‌وای هه‌میشه زیندوو «قازی» نه‌مر
خوا نه‌كا كورد بێ به شتێ!!!...
- ئه‌رێ به خوا بــڕوانه چی ئه‌كه‌ن و چۆن هه‌ركه بۆ خۆیه‌تی...!!!
ـ ...!!!

هر روزه و در هر جايی می‌توان مکالماتی از اين قبيل را شنيد که همه حاکی از بی‌اعتمادی مردم به کسانی است که وعده‌ی آزادی و يکسانی را سرداده‌اند...
علت چيست؟
ذهنيت مردم ما از سابقه‌ای شکل گرفته است که چندان هم روشن نيست!در هر مقطعی از تاريخ کرُدستان و زمانی که ”کُرد“ به شکلی هرچند نيم‌بند قدرتی نسبی را کسب کرده باشد دو حالت کلی را شاهد بوده‌ايم:
۱- حالت اول هنگامی روی داده است که فردی به تنهايی در رأس هرم انقلاب کُردی قرار گرفته وپس از وقوع خشونت‌های بسيار مابين حکومت و گروه انقلابی، سرکوب وحشتناکی پس از چند ماه روی داده و تلفات انسانی قابل توجه بوده است، رهبران انقلاب هم معمولاً بالای دار رفته‌اند. به رغم مدت اندک قدرت نسبی اين گروه‌ها، به سبب عدم فهم و درک ” روش‌شناسی “ و آگاهی از فنون و هنر مردم‌داری و آماده‌سازی زمينه برای گسترش قيام با پشتيبانی مردم، زمان را برای تصفيه‌ی رقيبان و مدعيان ديگر مناسب دانسته و شيوه‌ی رفتار با توده‌ی مردم از جانب گماشتگانشان آنچنان ناشايست بوده است که ذهنيت «خوا نه‌كا كورد بێ به شتێ!!!...» را در جامعه‌ی کُردستان شکل داده است... از آنجا که نمی‌خواهم تنش و درگيری لفظی ايجاد شود از ذکر نمونه‌هايی که خود از زبان گذشتگان در باره‌ی فجايع خلق شده در زمان قدرت گرفتن مقطعی و نسبی بعضی از گرو‌ه‌های کُرد در قرن اخير شنيده‌ام، خودداری نموده و قداست جعلی بعضی از به‌ناحق شهرت‌يافتگان را نمی‌شکنم!!!
۲- در حالت دوم و شکل وحشتناک و مدرن آن، در عرصه‌ی انقلاب، بيشتر از يک حزب و گروه حاضر و نتيجه‌ی آن رودررو قرار گرفتن آنها بوده که «براکوژی» اين واژه‌ی نفرت انگيز و افزوده شدن «رۆڵه‌ی كورد» به «کاروان شهيدان»شان را باعث شده است...!
کدام حزب و گروهی را سراغ داريد که به روح و حقيقت رجوع به آرای مردم اعتقاد داشته و در صورت عدم مقبوليت مردمی خود را ملزم به تأييد خواسته‌هايشان دانسته باشد؟ خستگی ناشی از بی‌اعتمادی صرف مردم باعث چنين نگرشی و مکالماتی از قبيل شده است!
منافع شخصی هنوز هم هدف اول اکثر سياست‌مردان! گه‌لی کورد! است که فداکارترين ملت دنيا در قبال رهبرانشان را اين‌گونه به بيراهه کشانده‌اند... نمونه‌ی تعهد و پايبندی کُرد به رهبران خود را در هيچ فرهنگی نمی‌توان با اين شدت يافت و شدت سو ءاستفاده از فداکاری «رۆڵه‌ی كورد» از جانب رهبرانشان را هم در کجا می‌توان سراغ گرفت؟؟؟
 
  نظرات ()
مطالب اخیر ۱۳٩٦/٥/۱٥ خێره‌کانی مردن له کوردستاندا! نیشتمانپه‌روه‌ر! هــه‌ڵـــه‌بــــجه! خه‌ڵک! شه‌ڵماش ره‌وگه ره‌وگه ئه‌م " که‌رکووک " ه ئاقیبه‌ت ....! ۱۳۸٦/۳/٩
کلمات کلیدی وبلاگ  
دوستان من   پرتال زیگور طراح قالب