نویسنده (های) وبلاگ س.عیلمی‌زاده
آرشیو وبلاگ
      مامۆستا و خوێندکاران ()
  نویسنده: س.عیلمی‌زاده - ۱۳۸٢/۱۱/٤

بارها به بچه‌ها خصوصاً دختران دانش‌آموزم چنين گفته‌ام:

ورود هر نفر به « زرگري » شهر و فروش هر گرم «طلا» مفهومي جز خروج يك‌نفر از دايره‌ي انديشه‌ و تفكر و اضافه شدن يك عدد به كاروان فريب‌خوردگان ديارمان ندارد!

نمي‌دانم چرا دل‌بستگي به اين موضوع حد و مرزي نمي‌شناسد! حداقل در ديار ما، افراد، خصوصاً خانم‌ها (باور بفرمائيد در اين مورد به‌خصوص نمي‌توان كوچك‌ترين دفاعي را حتي از موضع فمينيست بودن از كسي انجام داد!) بدون در نظر گرفتن سطح سواد و آگاهيشان، اكثريت اول شخصيت! بعد از طلا را ! ملاك تشخيص هويت انسان‌ها قرار داده‌اند!

آويختن چند گرم بيشتر از اين عامل ركود انسانيت، به مسابقه‌اي پايان‌ناپذير براي همگان تبديل شده و ملت مبتذل‌ترين حالتِ تزئين كم‌بود‌ها! را در پنا‌ه‌آوردن به چيزي تشخيص داده‌اند كه نزد اكثريت ارزش محسوب مي‌شود و چه وارونه ارزشي و چه سقوطي!

مدت‌هاست حتي از رنگِ طلايي هم چندشم مي‌آيد!

و پس از بارها گفتن، هرگز نتوانسته‌ام موفقيت هر چند نسبي را در دورنگه‌داشتن دخترانم از فريب سنت قبيحه‌ي (ارزش هر زن، هم‌وزن ...يش است!) به دست آورم و خود بارها اين جمله را از زبان مادران بسياري شنيده‌ام!

گويي به نشانِ اصل مرحوم داروين، صفتِ اين‌چنيني، اكتسابي گشته‌است و جزئي از شناسنامه‌ي ژنتيكي افراد جامعه‌ي ما شده!

 

 

  نظرات ()
مطالب اخیر ۱۳٩٦/٥/۱٥ خێره‌کانی مردن له کوردستاندا! نیشتمانپه‌روه‌ر! هــه‌ڵـــه‌بــــجه! خه‌ڵک! شه‌ڵماش ره‌وگه ره‌وگه ئه‌م " که‌رکووک " ه ئاقیبه‌ت ....! ۱۳۸٦/۳/٩
کلمات کلیدی وبلاگ  
دوستان من   پرتال زیگور طراح قالب