حقارت تا چه حد؟؟؟

« دوستي » را سال‌هاست بسيار ارزشمندتر از « برادري » مي‌دانم. چه بسيارند كساني كه از يك پدر و مادر هستند ولي هيچ احساسي نسبت به هم ندارند و فاصله‌ي ديدارشان با هم گاهي به چند سال ميكشد! با اين اوصاف « دوستي » دارم كه از دوران كودكي با هم بزرگ شده‌ايم، سال‌ها سر يك ميز باهم درس خوانده‌ايم و بيشتر از هر كس با هم مأنوس بوده‌ايم. چند ماهي است كه دوست ما ازدواج كرده‌اند و زندگي جديدي را آغاز نموده‌اند. نتيجه‌ي سال‌ها تحصيل در دانشگاه اين است كه علي‌رغم تمامي ادعاهايي كه دارند وقتي كه مي‌خواهند حرفي از همسرشان به ميان بياورند، به جاي « نام » ايشان، از كلمه‌ي كُردي « خيُزانم » استفاده مي‌كنند كه در فارسي « خانواده‌ام » معني مي‌دهد، مبادا نامحرم نامشان را بشنود! كسي نيست به روشن‌فكر‌نماهاي بي‌سواد ما بگويد عقده‌هاي جنسي جامعه‌ي كُرد، ناشي از سخت‌گيري‌هاي بيموردي است كه از قديم در بين ما شايع بوده است و تا زماني كه تابوي « حساسيت فوق‌العاده‌ي حس بينايي و لامسه »ي ما شكسته نشود و مادامي كه با ديدن كوچكترين صحنه‌ي غيرعادي از غير همجنس و لمس جزئي‌ترين بخش بدنش تحريكات عصبي شديد رخ دهد، خانه‌هاي فساد روز به روز بيشتر گسترش خواهند يافت و مسائل اخلاقي جامعه بيش از بيش حادتر خواهند شد. واكسينه كردن و حساسيت زدايي چنين موارد جزئي كه اينك براي ما بسيار بزرگ مي‌نمايند، وظيفه‌ي ماست كه با قشر نوجوان جامعه سر و كار داريم ولي بارها سر همين موضوع با انواع اتهامات مواجه شده‌ام كه هر « انساني » با شنيدن آنها از انسان بودن خود خجل خواهد شد! به اميد روزي كه همسرانمان را حداقل نزد « دوستانمان »، «‌خيُزان » نناميم و هنگام نشستن سر سفره‌ي غذا، « خيُزان »‌جدا از دوستانمان و به تنهايي به صرف غذا مشغول نشوند! زندگي در جامعه‌ي بدوي، چنين آرزوهايي را به دنبال دارند!!! حقارت تا چه حد؟؟؟

/ 7 نظر / 3 بازدید
amir

خوشحال می شوم اگر از وبلاگ ما هم ديدن کنی . البته اين وبلاگ دانشجويان دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز است . در ضمن می توانی وبلاگ ما را لينک کنی . فکر می کنم بتوانيم دوستان خوبی برای هم باشيم .

Nasser

البته توجه کرده‌ايد که فرهنگ اصیل کرد ریشه در کيش مهرپرستی (ميترائيسم) دارد و به عنوان نمونه در زبان ما به تولد و به دنيا آمدن (له دايک بوون) و يا محل تولد (شوينی له دايک بوون) می‌گویند که این بر اساس تقديس ماهيت زن و مادر است و ریشه‌ای کهن دارد و اين نوع نگاه مقدس به زن در هيچ يک از زبان‌های دنيا وجود ندارد. اما متاسفانه فرهنگ‌های خرافی و يا افراط و تفريط‌هايی نظير فرهنگ وارداتی فمنيسم اين فرهنگ اصيل را به بيراهه می‌کشند. ما اول بايد سرچشمه و اصالت فرهنگ خود را فارغ از شعار و آلودگی و نفی خرافات بشناسيم و به ديگران بياموزيم که راه انسانی و فرهنگ صحيح اين بوده و بايد اين باشد. درود بر تو کاک صلاح... نگاه تيزبينانه و قشنگی بود.

Nasser

کاش برخی‌ها به جای شعار توخالی و مزورانه‌ی فمنيسم احترام را اول از همسران خودشان شروع می‌کردند. البته ديده‌ایم که بسياری از فمنيست‌ها برای خودشيرينی (و برخی هم جلب توجه سیاسی برای یارگیری و رای‌گیری!) دم از حقوق زنان می‌زنند و در عمل حتی از درک احساسات نزديکانشان و احترام انسانی به آنان نظير اين فردی که گفته‌ايد عاجزند. ما اول بايد روی انسان و با ديدگاه انسانی تاکيد کنيم. و اين که زن همان انسان است.

یك خواننده وبلاگتان

با نوشته‌ات موافقم ولی من فكر میكنم ( اگر ع..ر بدتر از گناه نشود ) كه ترجمه‌ی خیزان در گفته‌های دوستت عیال است نه خانواده، هر چند خیزان معنی خانواده را نیز دارد.

كه‌ژاڵ

این چیزی نیست كه تنها در بین كردها رسم باشه، فارسها هم میگویند "عیال" ... یعنی میخوام بگم كرد و فارس نداره، این مسائل خیلی ریشه‌دارتر از این حرفها هستند ... در این موارد نباید دچار عقده‌های حقیر بشیم و علل و ریشه‌های معنی‌دار رو نادیده بگیریم ...

بانو

کاک صلاح حرف شما درست ولی اخه بعضی وقتا پدرم مادرم را خیزان خطاب میکرد یعنی این هم بد است؟؟؟ ولی درکل این مسیله کرد و فارس ندارد .ما دوستی داریم که ۱۱ ساله خارج از ایران زندگی میکنه و خانومش ایرانی نیست و عیال خطابش میکنه!!!!

reza

گشتيان راس ئه يژن سه لاح گيان . البته تويش راس ئه که يت .