بارها از دوستان كُرد «‌اروپا نشين» پيام‌هايي دريافت كرده‌ام كه حاكي از عدم اشراف آنها بر شرايط و اوضاع كنوني كردستان است. حضور در مكاني و تحليل اوضاع مكاني ديگر با شرايطي ديگر، هرگز نمي‌تواند تماماً درست باشد. انسان‌ها به محض شروع سخن و آغاز نوشتن به برون‌افكني شخصيت خود پرداخته بدون اينكه خود متوجه آن باشند! متأسفانه از نوشته‌هاي دوستان چنان برمي‌آيد كه يا به علت بزرگ شدن در محيطي خارج از كردستان و يا به علت شكل‌گيري ذهنيات و ثابت ماندن آنها در مقاطع مشخصي از تاريخ معاصر، از درك حقايق عاجزند.

داد و هوار راه انداختن و كُردم، كُردم بازي! هرگز تأثيري در استقرار ما در مكان واقعي خودمان نداشته است. معمولاً نوشته‌هاي خودم را با سؤال آغاز نموده‌ام ( آن‌هم از دوستان عزيز غير كُرد ) و تقريباً توانسته‌ام آنها را از نيات خود آگاه نمايم. معلم بودن باعث شده است تكنيك‌هاي آموزش و نحوه‌ي تأثيرگذاري مثبت در افراد را بياموزم و چنان‌چه نظامي فكر نمايم، هرگز نخواهم توانست به آمال خود در معلم بودن برسم!

دوستان عزيز! تاكنون هرگز سعي در احساساتي نمودن شاگردانم نداشته‌ام و آنرا بر خود حرام كرده‌ام! عصر حاضر، زمان بيداري تمام ملل از جمله‌ ملت كرد بوده است و ما هم با اعتقاد به حفظ هويت و جلوگيري از تخريب شخصيت افراد از هر قشر و دسته‌اي كه باشند، سعي در پند گرفتن از تاريخ و عدم تكرار اشتاباهات گذشتگان و نقد صحيح و اصولي و پرهيز از ناپلئونيزه! شدن ( و تمام تقصيرات را بر گردن دشمنان خارجي و بيگانگان انداختن) داشته‌ايم. بيشترين درصد مشكلات ما، مسائلي بوده است كه خود آنها را به‌وجود آورده‌ايم و ريشه در فرهنگي دارد كه هميشه از روي جهل و تعصب آن‌را بدون ايراد انگاشته و از نقد آن واهمه داشته‌ايم. با تعظيم در برابر زحمات و ازجان گذشتگي نسل‌هاي گذشته در دفاع از موجوديت خود، حال را با دشمن‌تراشي و خودفريبي به هدر نخواهيم داد...

/ 5 نظر / 3 بازدید
Nasser

درود بر تو! من هم همين را می‌گويم. منتها چون معلم نيستم نمی‌توانم نثر زياد مهربانی داشته باشم! همدلی از همزبانی خوشتر است. دنيا و مناسبات آن و حتی مناسبات آدم‌ها با يکديگر بسيار تغيير کرده است. منظورم از دگماتيسم انديشه افرادی بود که اين تغيير را به دليل مصلحت‌ها و منفعت‌ها نمی‌خواهند باور کنند. مثل يکی که دستش را روی چشمش را گذاشته بود و گفت: آه... خورشيد مرد! اما انديشمندان و نيروهای فکری و مترقی در بدنه جامعه می‌دانند که اين گونه نيست. ما کُرديم و به قومیت خود می‌باليم اما ناسیوناليسم مثبت و پيشرو با فرهنگ و علم و اقتصادی قوی و مردمی یکدل و با روحیه‌ی آشتی‌جویی و برابری‌خواهی و مسالمت‌پذیری با ملل و اقوام دیگر بيش از ناسيوناليسم دکانداران حزبی با تفکرات مرتجعانه و افتخار بيهوده به کوا و پانتول و هه‌لپه‌رکی بايد مورد توجه‌مان باشد و اين (اگر دکانداران ناسيوناليسم بگذارند) نيازمند ده‌ها سال تلاش فرهنگی است. (ضمناْ در صورت استفاده از خط مخابرات ایران صفحات تازه پرشين‌بلاگ با قيدwww در ابتدای آدرس نشان داده می‌شود! مال من که این طور است شما چطور؟)

hiwa

Besiar beja neweshteii.nasle gozashteie kord ba sharaieti rooberoo bood ke alan an sharaiet be kolli az bein rafte ast.ta nim gharne gozashte ghowme kord baraie besiari nashenaxte bood.amma hamaknoon fekr nemikonam ke kasi bashad ke az wazeiat wa moshkelate in ghowm bixabar bashad.wazeiate movjood ,rahkare moxtalef mixahad.Dar in donia ka digar fasele manaii nadarad,wa har melliiati mikooshad ke doostani dar aghsa noghate donia peida konadaz hamsaieha doshman tarashidan kare nadorostist.wa in be manaie nafie gozashtegan nist ke baiad sepasgozare anha bood

آوات

از بچه ها بنويس کاک سه لاح

ئاوات

من هم پس از سال‌ها حضور در ( هه‌نده‌ران ) به وضوح چنين موضوعی را مشاهده می‌کنم.

سارا

با اين حساب تمام زحمات و اقدامات کسانی را که سال‌ها خدمات صادقانه انجام داده‌اند زير سوال می‌بريد؟ اينگونه نيست که شما فکر می‌کنيد.