( با تعظیم در برابر قامت نستوه کسانی که در هر شرایطی سرود بودن را سر داده‌اند و از خود گذشته‌اند...)

آسیب شناسی تشکل های دانشجویی کرُدی ( 1 )

یکم : سال‌های آغازین دهه‌ی 70 - مریوان:

پس از اتمام جنگ انجمن‌ها و تشکل‌های ادبی و فرهنگی کُردی مجالی برای فعالیت پیدا نموده و در این راستا با برگزاری جلسات منظم سعی در تثبیت موقعیت خود و شناساندن هویت کُردیشان داشتند. من هم در سنین نوجوانی و سرشار از احساس کُردایه‌تی! گاهی با خواندن اشعاری که شاه بیت تمام آنها کُردستان بود عضو ثابت انجمن بودم. در آن زمان و با آن شرایط اصولی‌ترین کار ممکن همان بود: تقویت روحیه‌ی افراد جامعه‌ای که جنگ آنان را فرسوده کرده بود و ایجاد زیر ساخت‌های مناسب فکری و اندیشه‌ای که افراد از طریق آن قادر باشند هویت از یاد رفته‌ی خود را بازیافته و به موازات آن گام‌های محکمی را برای ساختن جامعه‌ای پیشرو بردارند...

دوم: ساعت 12.30 - سالن سینمای دانشکده‌ی علوم دانشگاه ب-س- 18/9/1382

سالن مملو از جمعیتی که احساس کوردایه‌تی! کماکان در آنها مشهود است! اولین مطلب را که شعری کوتاه است قرائت می‌کنند. نفر دوم در حال خواندن نوشته‌ای چند صفحه‌ای است که پس از چند دقیقه حضار به نشانه‌ی بی‌میلی و درخواست برای قطع خواندن مطلب کف می‌زنند و سوت می‌کشند! گه‌لی‌کورد مانند همیشه خواهان شنیدن موسیقی است!!! چند نفر دیگر هم اشعاری را می‌خوانند (البته نه پیرو افاعیلند و نه در چهارچوب شعر هجایی کُردی قرار می‌گیرند) که آنهم در وصف چهارراه‌ها و دشت‌ها و مغازه‌های کردستان است! گویا نوادگان میدیا هنوز ادبیات چند دهه‌ی قبل را به تبع ( قسه‌ی پیاو یه‌کيٌکه!) حفظ نموده و از مواضع اصولی خود عدول نکرده‌اند! چنین نگرشی را می‌توان برای دهه‌های قبل توجیه نموده و آنرا با افتخار تحسین کرد اما در زمانی که رقبای ما با گذر از این مراحل شیوه‌های مقابله‌ی نوینی را در پیش گرفته‌اند آیا ما با همان راه‌کارهای کلاسیک و شناخته شده‌ی ده‌های قبل خود قادر به ادامه‌ی بقا خواهیم بود؟

کُرد بودن و افتخار به آن بسیار عالی است اما تکرار مداوم آن و غفلت از دیگر جوانب قضیه اشتباهی است که گه‌لی کورد در تکرار آن استاد است! ناگفته نماند که اکثریت حضار صرفاً برای تفنن و شنیدن موسیقی ( آنهم در سطحی ابتدایی) و البته ( لطفاً با دیده‌ی کوردایه‌تی به قضییه ننگرید و عصبانی نشوید!) هم‌کلامی با جنس مخالف ( که در این مورد حق دارند) در اینجا جمع شده بودند. نشان به این نشان که اکثریت حوصله‌ی شنیدن مطالب خوانده شده را نداشتند!

چنین حالاتی در صورتی که به مراحل احقاق حقوق اولیه‌ی خود رسیده باشیم نه تنها قابل ایراد نیستند بلکه لازمه‌ی کارند اما مادامی که به جای سعی در اثبات حقانیت خواسته‌های خود از راه‌هایی که قبلاً آنها را هزاران بار تکرار نکرده باشیم چنین سطحی و احساسی با قضیه برخورد نماییم هیچ تفاوت فکری و محتوایی با نیاکان دوره‌ی غارنشینی خود نخواهیم داشت و تنها فرم مدرن و امروزی ماست که مایه‌ی تمییزمان از هم خواهد شد! برای قشر دانشجو که نخبگان ملتند تکرار چنين اشتباهاتی غير قابل بخشش می‌نمايند!

این بحث ادامه دارد...

 
/ 7 نظر / 3 بازدید
banoo

کاک صلاح انحه که نوشته ايد مرا ياد همان سالهای ۷۰ ۷۲ و دانشگاه تهران و يادبود حلبحه انداخت.من ديگه نرفتم حون شور حوانی از بين رفته بود و اين ها رو علاح ملت نمی دونستم.بعد از اون حامعه اکراد مقيم مرکز وارد عمل شد و مرکزی شد برای تبليغات یه عده به خصوص و قرار های دختران و بسران و مردان متاهل خسته از زندگی و قول بدرم تخمه شکستن و......

نقطه ته خط

ئه‌ی بژيت. ئه‌مانه تو نه‌يلی کی بيليت. ده‌ست خوش. ده‌ست خوش. ده‌ست خوش. وايه و له‌مه‌ش دروست‌تر نييه. جا ئه‌وانه‌ی که قسه‌ی حه‌قييان پی ره‌قه بو دووکانی خويان به‌ سر جه‌سته و روح و خوینی کورد با هه‌ر ئه‌م شتانه حاشا بکه‌ن.

ا-هومت

سلام ؛‌ واقعا من از خواندن اين دو متن آخر خيلی ناراحت شدم مخصوصا جريان سامان ؛ ای کاش ماها به جای تحقير ديگران کمی به فکر حل مشکلاتشان بوديم

ژیلا رضایتی

سلام دوست همزبان! ممنون از لطف شما و تعصبی که به زبان کردی داريد! کاش می شد يک بلاگ کردی فيلی هم راه می انداختيم! به هر حال دغدغه هاتان را خواندم و برای واقعياتی اينچنين بسيار متاسف شدم! برقرار باشی!

rebvar_ kermashan

سلام اقای علمی زاده حرکتها از همين جا شروع می شود. مثلا مگه دانشجويان ما پارسال کنگره انفال(در سنندج) و امسال کنگره زبان کردی(تاران - بنکه‌ی رووناکبيری کازيوه) را برگزار نکردند. اما من هم با يک سری از حرفهايتان موافقم اينم طبيعی است. مثلا دانشجويی که در تمام زندگی اش به غريزه‌ی اصليش هيج توجهی نشده طبق نظر فرويد طبيعی است که دنبال ان برود. اما ما بايد دانشجوها را با امثال آنها مقايسه کنيم. مثلا دانشجويان غير کرد چکار کرده اند. نه اينکه در همان چند سال پيش ما مانده‌اند. پس بياييد نسل جوان را باور کنيم. آنها را با خودشان مقايسه کنيم. و برای دانشجويان کردی که علاوه بر درس دغدغه کار فرهنگی دارند احترام قائل باشيم. اگر علاقه‌مند هستيد شماره ماه مرداد مجله (روانگه) را بخوانيد چون حرکت دانشجويی کردی در آن شماره بررسی شده است.

farhad

سلام.خيلی خوشحال شدم از آشناييتون.زيبا و پر تا ثر بود.........موفق باشی..........به ما هم ير بزن....زنده باد